Staff Favorites

 

Looking for your teacher's favorite things? Want to surprise them with their favorite drink? Need a great gift idea? Click on their name below to see what they like. 

 

CLASSROOM TEACHERS

 

Kindergarten
Callie Underwood
Lisa Domini
Livia Rice
Nicole Packer

Pam Denton - aide

 

1st Grade
Amy Parker
Colleen Wang (Chittenden)
Katie Whitworth
Nann Horton

TBD - aide

 

2nd Grade
Allison Bosworth
Deana Christee
Jennifer Fox
Lorissa Knight
Meghan Holtum (Pugh)

Kerri Flader - aide

 

3rd Grade
Amy Hanlon
Courtney Wilson
Jacqueline Comerford
Kelsey Wolf
Whitney Keeler

Val Funk-Taunton - aide

 

4th Grade
Alison Bunde
Dave Hanlon
Emily Deck
Laura Yarkosky
Molly Pont-Brown
Shelby McHenry

Paula Badour - aide

 

5th Grade
Andy Banister
Debbie Voris
Diana Bode
Justin Blacksher
Laura Mitchell

Tracy Fish - aide

 

 

ADMINISTRATION


Tamara Jagodzinski - Principal
Amanda Rand - Assistant Principal

 

 

OFFICE STAFF


Danielle Leivian - Support Coordinator
Courtney Clark - Administrative Support-Registrar
Sara Blatz - Administrative Support-Attendance
Anne Monroe -  Nurse

 

 

SPECIALS

 

Valerie Conti - Art Teacher
Janet Fredrick - Vocal Music Teacher
Karen Derkach - P.E. Teacher
Jennifer Lee - P.E. Teacher
Tim Marriott - P.E. Teacher
Zackary Sadlo-Steensen - Band/Strings Teacher
Jenny Kelly - Librarian

 

 

SPECIAL EDUCATION

 

Barb Christensen-  Gifted Teacher
McKenna Jones - LRC Teacher
Monica Massey - LRC Teacher
Anne Bork - Speech-Language Pathologist
Diane Dodge - Speech-Language Pathologist
Robert Wirsz - Occupational Therapist
Jenny Lienau - English Language Learning
Laura Spackeen - RTI
Erika Schwartz - RTI
Ginna Cummings - RTI
Lisa Burchard - RTI

Tricia Kelly - Paraeducator LRC

Rosemarie Garcia - Paraeducator 1:1

Judy Jensen - Paraeducator 1:1

 

 

SPECIAL SERVICES

 

Karen Spade - IT Support Coordinator
Preston Brewer - Facilities 

Yvette Acosta - Gifted Aide and Noon Aide

Pamela McMahon - Noon Aide

Doug Roberts - Recess